Náhradní díly pro mobilní telefony
Stručný popis nejčastějších možných závad mobilního telefonu způsobených vadným dílem:
(náhradní díly jsou určeny pro odbornou montáž)
anténa - telefon nebo jiné zařízení nepřijímá signál
sluchátko - při hovoru nikoho neslyšíte, nebo je zvuk velmi špatný či přerušovaný
mikrofon - při hovoru Vás ostatní slyší špatně, nebo vůbec
zvonek - zařízení nevyzvání, nebo je kvalita zvonění a přehrávané hudby špatná
mikrospínač - telefon nelze zapnout (vypnout) tlačítkem on/off
konektor - baterie i nabíječka jsou v pořádku, ale telefon nejde nabíjet nebo připojit
flex kabel - zrnění displeje, vadné zobrazování, lcd není podsvícené
deska klávesnice - po stisku některého tlačítka klávesnice nereaguje, nebo nesvítí
Vyberte si v menu výrobce a model Vašeho zařízení...
Náhradní díly na mobily
Dražší mobilní telefony nefungují na stejném principu jako jiné menší spotřebiče. Když náhle přestanou fungovat po vypršení záruky, jen neradi se jich zbavujeme. Proto je mnohdy lepší pokusit se závadu najít a vyřešit skrz náhradní díly na mobily. Moderní smartphony jsou proto zpravidla konstruovány tak, aby nebyl problém je rozebrat a případně vyměnit jakoukoliv z jejich základních součástí od displeje až po anténu. Náhradní díly na mobily je nejdříve samozřejmě nutné sehnat. Existují takové dvě základní cesty, jak toto provést. Buď můžete svůj telefon jednoduše zanést do autorizovaného servisu a nechat vše na nich, nebo se pokusit náhradní díly na mobily sehnat sami. Tím pádem budete v servisu platit pouze za výměnu součástky, nikoliv za její pořízení, kde si zpravidla servis rovněž naúčtuje nějakou sazbu. Třetí možností pak je, že jste sami zruční a vyznáte se v elektronice. Pak si můžete náhradní díly na mobily vyměnit sami a vyjde vás to nejlevněji. Ne každý je ale tohoto schopen, a tak bude většina z nás zřejmě nucena využít některou z prvních dvou možností. Kterou a proč vybrat? Pojďme se na to podívat blíže.
Výměna součástek vlastními silami
Pokud si dokážete sami sehnat příslušné náhradní díly na mobily a umíte se do něj dostat, aniž byste jej poškodili, určitě není problém provést si výměnu příslušné součástky vlastními silami. Mějte však na paměti, že většina výrobců otevírání svých mobilů zakazuje pod pohrůžkou propadnutí jakýchkoliv záručních lhůt. Ani některé autorizované servisy váš smartphone nepřijmou, pokud jste jej otevírali a pokoušeli se instalovat náhradní díly na mobily vlastními silami. Mají pro to ostatně dobrý důvod. Zároveň mějte na paměti, že za jakékoliv problémy, škody a další náklady vzniklé při výměně svépomocí nenese prodejce odpovědnost.
Servis nebo nový telefon?
Některé náhradní díly na mobily se měnit vyplatí, jiné ne. Asi nejdražší výměnou na standardním smartphonu je displej. Nejen proto, že jde o velkou součástku, ale také proto, že se náhradní displeje zpravidla prodávají včetně dotykové desky a všeho okolo. To může být nevýhodou, pokud potřebujete vyměnit například jen samotné sklo, jelikož všechno ostatní pod ním je zcela v pořádku. Náhradní díly na mobily se však většinou i od samotných výrobců prodávají v setech. V tomto případě možná stojí za zvážení návštěva servisu, kde vám možná budou schopni dodat pouze sklo, takže po přičtení práce by cena mohla být nižší než cena za kompletní displej. Před tím, než se rozhodnete nakoupit jakékoliv náhradní díly na mobil, byste si měli spočítat, zda se vám výměna vyplatí. U drobností, jakými jsou konektory, antény nebo mikrofony, to většinou za to stojí. Pokud vám ale odejde například čip, je výměna zpravidla zbytečně nákladná a nesmyslná. I tyto náhradní díly na mobily samozřejmě existují, ale samy o sobě tvoří velkou většinu celkové ceny telefonu. Zejména u levnějších telefonů nemá smysl nad výměnou ani přemýšlet a raději si rovnou koupit nový mobil.
Kde sehnat náhradní díly na mobil?
Zájem o náhradní díly na mobily není vůbec malý, díky čemuž již dnes existují dokonce i bazary nabízející použité, ale stále funkční součástky smartphonů. Z pohledu ceny za náhradní díly na mobil jde asi o nejlevnější alternativu. Musíte však počítat s tím, že již opotřebené součástky nedisponují stejnou spolehlivostí, jako zbrusu nové díly. Pro ty se kromě servisů můžete vydat i k obchodníkům, kteří je mají ve své nabídce. Jak poznat obchod, kde se vyplatí náhradní díly na mobily koupit? Prvním ukazatelem jsou cenovky – například nové displeje oblíbených smartphonů se běžně pohybují přes 1000 korun. Pokud se vám někdo snaží tvrdit, že displej nového modelu za 300 korun je originál, rozhlédněte se jinde. V lepším případě jen nebude fungovat. V horším se přehřeje nebo vám rovnou odrovná zbytek telefonu. Pokud chcete, aby váš mobil znovu stoprocentně fungoval, nemůžete chtít náhradní díly na mobil šidit. Zvláště u dražších smartphonů je potřeba dbát na kvalitní součástky, na které jsou výkonné mobily opravdu náchylné. Každý levný padělek u nich okamžitě poznáte v podobě zhoršených funkcí. Náhradní díly na mobil proto vždy nakupujte od důvěryhodných zdrojů.
Co všechno lze na mobilu vyměnit?
Čistě teoreticky je možné sehnat všechny náhradní díly na mobil (kromě základní desky) a složit z nich zcela nový telefon. Ekonomicky však takový postup nedává žádný smysl. Proto se zpravidla vyplatí přistupovat k výměně vadných dílů jen u nejčastějších závad, kde je nový díl i výměna bez větších problémů. Patří sem například problémy se signálem způsobené špatnou anténou. Velmi často také dochází ke zhoršení kvality zvuku, za což většinou může vadný reproduktor, sluchátko, nebo mikrofon. Pokud svůj telefon nemůžete nabít, byť je nabíječka i baterie v pořádku, zřejmě se něco stalo s konektorem. Všechny tyto náhradní díly na mobil lze bez problémů sehnat za pár set korun. U LCD displejů také často dochází k zrnění nebo ztrátě podsvícení, což může mít na svědomí flex kabel. O displejích a dotykových deskách již byla řeč výše. Kromě nich lze sehnat také nové kryty na mobil pro případ, že dojde i k jejich fyzickému opotřebení poškození. Ať už budete shánět jakékoliv náhradní díly na mobil, vždy pamatujte na to, aby měly smysluplnou cenu odpovídajicí jejich kvalitě a aby pocházely z důvěryhodného zdroje, nikoliv z nějaké pouliční tržnice. Tím byste přišli o záruku jak mobilu, tak samotného koupeného dílu.